BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?

1

TMGD - Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani Kimdir?

2Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Tasinmasi Hakkinda Yonetmelik Hangi İsyerlerini Kapsamaktadir?
3

Hangi Isyerleri Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani calistirmak Zorunda?

4Kimler Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani Olabilir??
Tehlikeli Madde Guvenlik danismani Olabilmek İcin; a) universitelerin lisans bolumlerinden mezun olmak, b) Kacakcilik, dolandiricilik, dolanli iflas, sahtecilik, inanci kotuye kullanma, uyusturucu ve silah kacakciligi, kacak insan tasimaciligi veya ticareti, hirsizlik, rusvet suclarindan hurriyeti baglayici ceza ile hukumlu bulunmamak, c) Yetkili yangin sondurme egitim merkezlerinden uygulamali yangin sondurme egitimine katildigina dair alinan belgenin aslini ibraz etmek veya noter onayli suretini sunmak, d) Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani Egitimi Yetki Belgesi (TMGDEYB) sahibi egitim kuruluslarinda, tehlikeli madde guvenlik danismani egitimine katilarak, tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi tamamlama belgesini almak, Tehlikeli Madde Guvenlik Danismanligi Hakkinda Tebligi” kapsaminda acilacak sinavda basarili olmak gerekir .
5

Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani Olmak Icin Teknik Eleman Olunmasi Zorunlu mu?

Hayir, universitelerin Lisans bolumu mezunu olan herkes, Tehlikeli Madde Guvenlik Danismani egitimine katilabilir, sinavda basarili oldugunda tehlikeli madde guvenlik danismani belgesi alabilir.
6Tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi kimler tarafindan verilir?
TMGD egitimleri; Tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi yetki belgesi (TMGDEYB) sahibi egitim kuruluslarinda, "Tehlikeli Madde Guvenlik Danismanligi Hakkinda Tebligi" kapsaminda yetkilendirilen tehlikeli madde guvenlik danismani egiticileri tarafindan, tehlikeli maddelerin tasinmasi konusundaki yururlukteki mevzuat, taraf oldugumuz uluslararasi anlasma ve sozlesmeler ile AB muktesebati duzenlemeleri esas alinarak verilir.
7Egitim Kaydi icin Istenen Bilgi ve Belgeler ?
a - Nufus Cuzdani fotokopisi(TC kimlik numarasi iceren) b - Adli Sicil Kaydi(Teblig geregi: Kacakcilik, dolandiricilik, dolanli iflas, sahtecilik, inanci kotuye kullanma, uyusturucu ve silah kacakciligi, kacak insan tasimaciligi veya ticareti, hirsizlik, rusvet suclarindan hurriyeti baglayici ceza ile hukumlu bulunmamak; E-devlet sifresiyle internet uzerinden ya da ilgili Savciliklardan dogrudan temin edilebilir. c - ogrenim Durumu Belgesi (Lisans Diplomasi ya da Lisans Mezuniyet Belgesi noter ya da kurum onayli sureti) Soz konusu belgenin dijital/elektronik ortamdaki boyutunun 70 Kbyte buyuklugunden az olmamasi gerekmektedir. Ayrica bu belgenin islak imza icerecek bicimde basili olarak kargo/posta yoluyla ya da egitim baslangicinda elden tarafimiza ulastirilmasi, egitim kayit isleminin tamamlanabilmesi icin onem tasimaktadir. d - Fotograf (renkli)
8Uygulamali Yangin Sondurme Egitimi Sertifikasi ?
İl Belediye Baskanliklarina bagli İtfaiye Mudurlukleri, YOK'e bagli universitelerin duzenledigi kurslar ve Milli Egitim Mudurluklerinin temel yangin egitimi konusunda yetkilendirdigi ozel egitim kuruluslarinca yapilacak uygulamali yangin egitimleri sonucunda duzenlenecek "yangin egitim belgelerinin" gecerli sayilmaktadir. Uygulamada; TMGD Sinavinda basarili olan kisilerin TMGD Sertifikasi almak uzere Bakanliga yapacaklari basvuru sirasinda gecerli olan "uygulamali yangin sondurme egitimi sertifikasini" diger istenen belgelerle birlikte sunmalari gerekmektedir. Bu nedenle TMGD egitimlerine katilanlarin yukarida belirtilen kurum ve kuruluslarin birisinden uygulamali yangin sondurme egitimi sertifikasina sahip olmalarinda yarar bulunmaktadir. ONEMLI NOT: Yukaridaki belgelerin; Kamu Uygulama Merkezi otomasyon sistemi uzerinden yapilacak kayit icin, dijital/elektronik ortamda resim (jpg) dokumani olarak e-posta yoluyla kayit yaptirmak istediginiz TMGD Egitiminin son basvuru tarihi saat 16:00 ya kadar tarafimiza iletilmesi gerekmektedir.
9

ADR Tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi kac saat olarak duzenlenmektedir?

ADR tehlikeli madde guvenlik danismani egitimi asgari 49 ders saati olarak uygulanir. Egitim kuruluslari tarafindan duzenlenecek her bir egitim programinda en fazla 20 kursiyer bulunabilir. Egitimlerde her bir ders saatinin suresi 50 dakika olacak sekilde, gunluk ders programi 3 ders saatinden az, 7 ders saatinden fazla olamaz.
10Demiryolu ve Havayolu ile Tasimacilik icin Ayrica Egitim Alinmasi Gerekiyor mu?
Uluslararasi Demiryollari Tasimalarina İliskin Sozlesmenin (COTIF) C ana eki olan Tehlikeli Esyalarin Demiryoluyla Uluslararasi Tasinmasina İliskin Yonetmelik (RID), Uluslararasi Denizcilik Tehlikeli Yukler Kodu( IMDG Kod) veya Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Tasinmasi Duzenlemeler (IATA DGR) kapsamindaki faaliyetlere iliskin olarak tehlikeli madde guvenlik danismani yetkisini de isteyen adaylar, ayrica bu modlar icin onar ders saati ilaveten egitim almalari gerekir.
11Tehlikeli madde güvenlik danismani sinavlari nasil ve kim tarafindan yapilmaktadir?
Uluslararasi Demiryollari Tasimalarina İliskin Sozlesmenin (COTIF) C ana eki olan Tehlikeli Esyalarin Demiryoluyla Uluslararasi Tasinmasina İliskin Yonetmelik (RID), Uluslararasi Denizcilik Tehlikeli Yukler Kodu( IMDG Kod) veya Tehlikeli Maddelerin Havayoluyla Tasinmasi Duzenlemeler (IATA DGR) kapsamindaki faaliyetlere iliskin olarak tehlikeli madde guvenlik danismani yetkisini de isteyen adaylar, ayrica bu modlar icin onar ders saati ilaveten egitim almalari gerekir.
12TMGD sınavı yılda kaç kez düzenlenir?
TMGD Sınavları, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde (en az 60 gün önce ilan edilir), yılda en az iki kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Bakanlık tarafından 2015 yılında 6 tane sınav düzenlenmektedir.
13TMGD sınavında başarılı olmak için kaç puan almalıyım?
Sınav, test veya açık uçlu sorulardan oluşur.Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için 70 puan almak gerekir. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitmeni olmak için 80 puan almak ve Bakanlık tarafından istenen yabancı dil belgelerinden birine sahip olmak gerekir.
14TMGD Eğitim aldıktan sonra kaç kez sınava girme hakkı vardır?
TMGD sınavlarında başarısız olan adaylara, bir sonraki sınav döneminden itibaren takip eden 3 sınava girme hakkı tanınır. Bu sınavlarda da başarılı olamayanların TMGD eğitim programlarına yeniden katılmalarıgerekir. Sınavlara girilmediği takdirde sınav girme hakkı kullanılmış kabul edilir.
15 TMGD olduktan sonra sertifikalar kaç yıl geçerli olacaktır ?
TMGD sertifikaları 5 yıl süreyle geçerlidir.
16 TMGD Sertifikaları nasıl yenilenir?
TMGD’ler sertifikalarının sürelerinin son yılında sertifikalarını yenilemek için Bakanlıkça düzenlenen tehlikeli madde güvenlik danışmanı sınavına girmek zorundadırlar.
17 TMGD olduktan sonra sertifikaları yenilemek için kaç kez sınava girme hakkı vardır?
TMGD sertifikalarını yenilemek için en fazla 3 sınava girme hakkı verilir. Yenileme sınavlarında başarısız olanların veya sertifika süresi dolanların yeniden eğitim almaları gerekir.
18 TMGD sınav ve belge ücreti ne kadardır?
Sınav ücreti, 50 TL. dir. Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 625 TL.(2017 yılı için) ücreti de Halkbankasına yatıracaklardır. Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.
19 TMGD Sınav giriş belgesi nasıl alınacaktır?
Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.
20 Sınava girişte gerekli belgeler nelerdir?
Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.
21 Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ Kapsamında Taşıma Faaliyetinde Bulunan Firmaların TMGD Çalıştırması Zorunlu Mu??
Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.

ADR 2017 Yayınlandı!!!

ADR 2017 Cilt-1 ve Cilt-2 Türkçe metin yayınlandı. Aşağıdaki linklerden cilt-1 ve cilt-2 yi görüntüleyebilirsiniz.

ADR 2017 Cil1-1 için tıklayın.

ADR 2017 Cilt-2 için tıklayın.

Yol Taşımacılığı KAzaları 2014-2023