PASLANMAZ ÇELİK KAYNAK TEMİZLEME VE KAYNAK KİMYASALLARI

PELOX SP - K EXTRA

YÜZEY TEMİZLEME VE PASİVASYON JELİ

PELOX SP - K EXTRA, Reaktör, Tank, Tekstil Makinaları, Ambalaj ve dolum makinaları gibi her çeşit Paslanmaz Çelikten mamul ekipmanlar için geliştirilmiş, iki bileşenli, yüzey temizleme ve pasivasyon sıvısıdır.

PELOX SP - K EXTRA, kirli ve okside olmuş yüzeyleri, kaynak ve punta lekelerini, tek bir işlemde temizler. Yüzeyi pasive ederek tekrar paslanmasını önler. Paslanmaz çeliğe zarar vermez. Yüzeyde asla sarartma yapmaz.

Metal yüzeyine temiz, parlak, gümüş rengi bir görünüm verir.

Tüketim : El pompası ile3 - 4 m2 / kg., Spreyleme pompası ile 4 -6 m2 / kg.

UYGULAMA : Bidon muhteviyatı homojen oluncaya kadar karıştırılır. Mor renkli toz indikator bidonun içine boşaltılır ve tekrar 10 dakika kadar karıştırılır. 5 dakika dinlendirilir. Oluşan mor renkli karışım PELOX EL POMPASI veya PELOX SPREY POMPASI vasıtasıyla yüzeye sis şeklinde basınçla püskürtülür. AISI 304 çeliklerde 30 - 60 dakika, AISI 316 çeliklerde, 60-90 dakika bekletilir. Bu süreler 18° C - 20° C ortam sıcaklığı içindir. Soğukta bu süreler 30 dakika, daha sıcakta ise 20 dakika kadar uzatılıp kısaltılabilir. Reaksiyon süresinin sonunda yüzey basınçlı temiz suyla yıkanır. Yüzeyde kimyasal madde artığı kalmamasına dikkat edilir. Kuruyan yüzeyi parmak izi, yağ lekesi vb. kirliliklerden korumak için yüzeyin CLEANOX ile silinerek cilalanması tavsiye edilir. 1 lt. CLEANOX 100 m2 yüzey cilalar.

Asla güneş ışığı altında uygulanmaz. Uygulama sırasında gerekli koruyucu emniyet tedbirleri ( Eldiven, Gözlük, Maske vb. ) alınmalıdır.PELOX FR - D


PASLANMAZ ÇELİK YÜZEY TEMİZLEYİCİ


PELOX FR-D, Sıcak ve soğuk çekim paslanmaz çeliklerin, demir dışı metallerin, sarı ve alüminyum yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır. Paslanmaz çeliklerde, kumlama öncesi ve kumlama sonrasında ve aşağıda listelenen tüm kirlilikleri temizler. Yüzeyi pasive eder ve parlatır.

· Organik kirlilikler ve yağlar
· Yüzeysel pas tabakaları
· El ve ayakkabı izleri
· Kesme taşlarından sıçrayan parçacıklar
· Bombe işleminde yüzeye sıvanan demir ve demir oksitler

PELOX FR-D, yüzeye fırça ile sürülür veya spreylenir. Reaksiyon süresi 15 - 30 dakikadır. bu süre sonunda, yüzey bol suyla tercihen 120 bar basınçlı soğuk suyla yıkanır. FR-D ısıl işlem bölgesine kullanılmamalıdır. Uygulama sırasında eldiven, gözlük, koruyucu iş güvenliği malzemeleri kullanılmalıdır. Asla güneş ışığı altında uygulanmaz.

Tüketim : 6 - 10 m2 / Kg.

 
1.1 PELTOKS SK 2004 - Pickling Paste
Paslanmaz çeliklerin yüzeyindeki kaynak, ısıl işlem ve her türlü korozyon, pas lekelerini temizler. Bozulan koruyucu pasif tabakayı yeniden oluşturur. Paslanmaz çeliklerin yüzeyi karıncalanma ve paslanma gibi etkilere karşı koruyucu pasif bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabaka, ısıl ve mekanik işlemler sırasında bozulur. Ancak paslanmaya karşı, bu tabakanın kısa sürede yeniden oluşturulması gerekir. PELTOKS SK 2004 ile bu tabaka yeniden oluşturulabilir. AISI 304 - 316 - 321 ve türevleri için uygundur. Uygulamanın yapılabilmesi için öncelikle yüzey ağır kir, yağ ve diğer kirliliklerden kimyasal yöntemlerle temizlenmelidir.

PELTOKS 

PELTOKSUYGULAMA:
Madde homojen oluncaya kadar çalkalanır. Uygun bir fırça ile yüzeye sürülür. 20°C sıcaklıkta 10 - 100 dakika beklenir. Kimyasal Pickling sonrası matlaşan metal yüzeyi PELTOKS SK 2010 Polisaj ile parlatırlır ve homojen bir görüntü sağlanır.

TÜKETİM: 75 - 150 metre/kg.

AMBALAJ: 2 kg/kutu

AVANTAJLARI:
Islatma kabiliyeti fazladır. Reaksiyon zamanını kısaltır. Kolay kurumaz. Su ile kolayca temizlenir. Sararma yapmadan homojen bir renk verir.

PELTOKS SK 2010 - Polisaj

Kaynak Lekesi sonrası polisaj pastası.

Kaynak lekesi asidik jel ile temizleme sonrası oluşan matlıkların tekrar parlatılmasını sağlar. PELTOKS 2010 Polisaj jeli kullanımı kolay ve ekonomiktir. Mat görünümlü yerleri tekrar parlatır ve homojen bir görünüm kazandırır.

PELTOKS 

AMBALAJ: 500 gr PVC kavanoz

PELTOKS SK 2005 - Pickling Sprey

Pickling Yüzey ve Kaynak Lekesi Temizleme Sıvısı

Paslanmaz çeliklerin yüzeyindeki kaynak, ısıl işlem ve her türlü korozyon ve pas lekelerini, hafif kir ve yağları tek bir işlemde temizler ve yüzeyi pasivasyona hazırlar. Bozulan pasif tabakayı yeniden oluşturur. Paslanmaz çeliklerin yüzeyi karıncalanma ve paslanma gibi etkilere karşı koruyucu pasif bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabaka, ısıl ve mekanik işlemler sırasında bozulur. Ancak paslanmaya karşı bu tabakanın, kısa sürede yeniden oluşturulması gerekir.

PELTOKS

PELTOKS Spray ile bu tabaka yeniden oluşturulabilir. AISI 304-316-321 ve türevleri için uygundur. Uygulamanın yapılabilmesi için öncelikle yüzey ağır kir, yağ ve diğer kirliliklerden kimyasal yöntemlerle temizlenmelidir.

UYGULAMA:
Bidon muhteviyatı homojen oluncaya kadar çalkalanır. Mor renkli toz ilave edilir ve iyice çalkalanır. 10 dakika beklenir. Karışım yüzeye el spreyi ile basınçlı bir şekilde uygulanır. 45 - 90 dakika etki süresi beklenir. Sonrasında basınçlı su ile yıkanır. El sürmeden kurumaya bırakılır. Kimyasal Pickling sonrası matlaşan metal yüzeyi PELTOKS SK 2010 Polisaj ile parlatırlır ve homojen bir görüntü sağlanır.

TÜKETİM: 4-6 m2/kg

AMBALAJ: 30 kg/bidon 


PELOX PASTE TS

KAYNAK LEKESİ TEMİZLEME JELİ

PELOX PASTE TS, paslanmaz çelik yüzeylerdeki kaynak ve ısıl işlem lekelerini temizler. Paslanmaza hiçbir zarar vermez. Alman Enerji Üretim Merkezi KWU'nın AVS D 8.1 B/000 numaralı standartlarına uygundur.

Plastik bir fırça ile kaynak lekesi üzerine sürülerek uygulanır. Reaksiyon için bir müddet beklenir. Bekleme süresi sacın kalınlığına, kaynak lekesinin koyuluğuna ve çeliğin cinsine göre değişir.

AISI 304 Çeliklerde 10 - 60 dakika
AISI 316 Çeliklerde 30 - 120 dakika
Nikel ve nikel alaşımlarda 5 - 15 dakika bekletilir.

Diğer cins malzemeler için reaksiyon süresi deneme yoluyla bulunur.

Reaksiyon süresi sonunda yüzey su ile iyice temizlenir. 1 kg. PELOX TS ile 50 - 150 m. kaynak lekesi temizlenir. Asla güneş ışığı altında uygulanmaz.

 

POLINOX CNF       (AISI 304-304L-316-316L-321)

PASLANMAZ ÇELİKLER İÇİN YÜZEY TEMİZLEME VE PASİVASYON SIVISI

Boru, dirsek, nipel, manşon, somun gibi paslanmaz malzemelerin üzerindeki ağır pas, kaynak lekesi ve karıncalanmaları temizler. CNF ile özel olarak kuvvetlendirilmiştir. Bu nedenle ana metal kaybı en az seviyededir. Paslanmaz yüzeyi bozmaz ve sarartmaz. Yüzeye gümüş rengi, kalıcı bir parlaklık verir. Temizlenen yüzey aynı zamanda pasive edilmiş olduğundan ilerde paslanma ve karıncalanma olmaz.

UYGULAMA : Malzeme üzerindeki yağ uygun bir kimyasalla ( Örneğin; % 20 kostik ) temizlenir. Aside dayanıklı plastik bir kap içine atılan parçaların üzerine POLINOX CNF konur. Parçalar 5 dakika arayla karıştırılmalıdır. Kirlilik, malzeme cinsi ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 15 - 90 dakika bekletilen parçalar banyodan çıkartılarak akan temiz bir suyun altında durulanır. Banyo sıcaklığı ile temizleme süresi ters orantılıdır. Uygulama oda sıcaklığında ve iyi havalandırılan ortamlarda yapılmalıdır.

Tüketim : 10 - 15 m2 / kg.

Uygulama sırasında gerekli koruyucu emniyet tedbirleri ( Eldiven, Gözlük, Maske vb. ) alınmalıdır.


EP I N O X

PASLANMAZ ÇELİK ELEKTROPOLİSAJ SIVISI

Elektro polisaj, elektrokimyasal işlemlerle iş parçasının yüzeyinden metal çözmek ve oluşan yeni yüzeye oksijen bağlama işlemidir. Böylece taşlama, zımparalama ve mekanik polisajla elde edilen yüzeyden daha düzgün ( RzÍ 1 mikron ) bir yüzey elde edilir. Yüzeyde her türlü mekanik ve ısıl işlem gerilmeleri giderilmiştir. Metal yüzeyi kimyasal olarak tam pasive edilmiş olduğundan dış etkilere karşı son derece dirençlidir. Bu nedenle kötü çevre şartlarından ( kükürtlü,klorlu, yağlı ve rutubetli ortamlar ) ve temasta oldukları kimyasallardan etkilenmez. Yüzeyin her noktası aynı düzgünlük ve parlaklıktadır. Mekanik olarak erişilemeyecek noktalar Elektropolisaj ile kolaylıkla temizlenir ve polisaj temizlenmiş olduğundan yüzeydeki bakteri birikmesi mümkün değildir. Bu nedenle Gıda, Kozmetik ve İlaç Sanayiinde kontaminasyon ve ürünün bozulmasını önler.


C L E A N O X

PASLANMAZ ÇELİK KORUYUCU


CLEANOX, kumlanmış noblanmış, taşlanmış veya kimyasallarla pasive edilmiş yüzeyleri yağ lekesi, parmak izi ile diğer kirlenmeler ve karıncalanmaya karşı korur. Kalıcı, homojen ve temiz bir yüzey oluşturur.

Paslanmaz çelik, sarı, bakır, prinç yüzeylerde kullanılır.

UYGULAMA : CLEANOX, sulandırılmadan yüzeye temiz bir bezle sürülür. Birkaç dakika kuruması için beklenir. Son derece ekonomiktir.

Tüketim : 100 m2 / 1 lt.

INOX CLEANER Paslanmaz Çelik Yüzey Temizleme ve Cila Maddesi

Paslanmaz çelikleri temizleyen ve dış etkilerden koruyan bir sıvıdır. Alüminyum, sarı ve bakır gibi metallerde de kullanılır. Yüzeydeki pas, yağ, kireç kalıntısı, deniz suyu lekesi ve el izlerini temizler. Yüzeyde koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece dış etkilere karşı koruma sağlar ve toz tutmasını önler.

UYGULAMA:
Konsantre bir üründür. Metal yüzeyine ovalanarak bezle sürülür. 30 - 50 dakika beklenir. Nemli bir bezle silinir. Yüzey polisaj olur ve parlak bir görünüm alır.

AMBALAJ: 5 kg'lık bidon 

PELTOKS SK 2008 - Pasivasyon Sıvısı

Paslanmaz çeliklerin yüzeyindeki pasif tabakanın herhangi bir nedenle bozulması durumunda yüzeyde pas ve karıncalanma olur. Bu ürünümüz paslanmaya karşı bu tabakanın kısa sürede yeniden oluşturulmasını sağlar. Pasif tabaka, PELTOKS ürünleri ile temizlenmiş, metalik parlaklığa ulaşmış yüzeylerde oluşur. Pasivasyon Sıvısı da temiz bir yüzeyde, bu tabakanın oluşumunu çok kısa sürede gerçekleştirir.

PELTOKS

UYGULAMA:
PELTOKS Pasivasyon Sıvısı daldırma, spreyleme veya fırça ile sürülerek yüzeye uygulanabilir.  Uygulanacak yüzeyin önceden PELTOKS ürünleri ile yağ, kir ve kaynak lekelerinde temizlenmiş olması gerekmektedir. Reaksiyon süresi yaklaşık 30 dakikadır. Reaksiyon sonunda yüzey, temiz bol basınçlı su ile yıkanır.

TÜKETİM: 6-10 m2/kg

AMBALAJ: 30 kg PVC bidon 

KAYNAK KİMYASALLERİ

WELL-WELDING Çapak Önleyici - Torç Koruyucu (Likit)

Gazaltı kaynak çalışmalarında torç ve yüzeye çapak yapışmasını önler. Zehirsiz, kokusuz ve dumansızdır. Yanmaz ve parlama yapmaz. Metal yüzeyleri korozyona karşı korur. Silikon, CFC solvent ihtiva etmez. Boyama işlerine engel teşkil etmez. Sağlığa ve çevreye zararlı değildir.

Image

UYGULAMA:
Üzerinde çalışılan alana ya da torça ince bir şekilde sürüldükten ya da spreylendikten sonra normal bir şekilde çalışmaya devam ediniz. Sıfırın altındaki hava sıcaklıklarına kullanmayınız. Sürekli çalışmada yaklaşık 30 - 45 dakikada da torç spreylenir.

AMBALAJ: 5 kg'lık bidon